TRENING FLASH REFLEX

Termin “trening Flash Reflex” (FRX) jest często używany, gdy mówimy o BlazePod. Skoro tu trafiłeś/aś, to prawdopodobnie zauważyłeś/aś ten termin w sieci. Czym dokładnie jest FRX? Jak ewoluował ten system treningowy i dlaczego jest kluczowy dla treningu i terapii? 

Ten wpis na blogu odpowie na wszelkie pytania dotyczące systemu treningowego FRX i wyjaśni, dlaczego powinien być nieodłącznym elementem treningów i ćwiczeń.

POCZĄTKI TRENINGU FRX

Trening FRX został zaprojektowany dla wszystkich trenerów w branży sportowej i fitness, od trenerów sportowych po fizjoterapeutów. Trening FRX pomaga sportowcom i klientom rozwijać się i osiągać swoje cele. BlazePod stworzył FRX jako filozoficzny zwrot w treningu reakcji wizualnych, który ma pomóc sportowcom stać się mądrzejszymi, bardziej zwinnymi i wydajnymi w sporcie.

CO TO OZNACZA W PRAKTYCE?

System FRX szkoli sportowców, aby reagowali instynktownie na każdą sytuację w jakiej mogą się znaleźć, wywołując naturalną reakcję organizmu na stymulację sensoryczną i umożliwiając lepszy, szybki i skoordynowany ruch. Ciało reaguje w niemal instynktowny sposób na światła podów prawie tak, jakby błysk wyzwalał odruch. W przełożeniu na sytuacje meczowe oznacza to, że sportowcy będą reagować bez konieczności zastanawiania się nad bieżącą sytuacją w swoich głowach i marnowania cennego czasu gry lub meczu. Pomyśl tylko o najlepszych sportowcach na świecie, takich jak Ronaldo, LeBron James, czasami. Gdy grają, wydaje się, że czas zwolnił, a oni mają cały czas na świecie, aby robić co chcą. Ale czy w rzeczywistości czas naprawdę zwolnił? Oczywiście, że nie. Odpowiedź leży w treningu poznawczym i synchronizacji poznawczej i fizycznej, co można osiągnąć dzięki FRX. Cztery elementy treningu FRX można podzielić na: fizyczny, poznawczy, techniczny i psychologiczny.

FIZYCZNY

Nie jest tajemnicą, że sportowcy i entuzjaści fitnessu chcą być fizycznie silniejsi, szybsi i zdrowsi. Trening Flash Reflex oferuje dodatkową motywację dzięki angażującemu systemowi Blazepod. Zmusza ich do sprintu, skakania, ślizgania się, skręcania, zatrzymywania się i szybkiego startu oraz wykonywania niezliczonych innych czynności potrzebnych do jak najszybszej reakcji na światło i wprawienia ciała w zdecydowany ruch.
Wszystkie elementy fizyczne wchodzą w grę podczas korzystania z FRX i podów BlazePod: szybkość, zwinność, moc, siła, wytrzymałość, równowaga i wiele więcej, tworząc w ten sposób bardziej elitarnych fizycznie sportowców.

POZNAWCZY

Dlaczego ważne jest połączenie treningu fizycznego i poznawczego? FRX trenuje nasz mózg na kilka kluczowych sposobów, które pomagają zsynchronizować ciało i umysł. Po pierwsze, szybkość podejmowania decyzji staje się bardziej wydajna dzięki kodowaniu kolorami i wyzwaniom czasowym, które zmuszają mózg do przetwarzania wizualnych wskazówek, jak najszybszego określenia co reprezentuje konkretny kolor i odpowiedniego reagowania, aby skutecznie osiągnąć wyznaczony cel. Umiejętności szybszego i wydajniejszego podejmowania decyzji są korzystne nie tylko dla sportowców, ale także dla każdego w naszym codziennym życiu, na przykład podczas przetwarzania ruchu na drodze lub unikania obiektów, a także w środowisku sportowym. Innym głównym aspektem poznawczym, który poprawi FRX, są umiejętności uwagi. Podobnie jak cztery elementy FRX, istnieją cztery rodzaje umiejętności uwagi, które FRX wyostrzy.
Podzielność uwagi odnosi się do tego, jak reagujemy na wiele strumieni informacji jednocześnie. Na co dzień może to obejmować słuchanie dwóch rozmów naraz lub oglądanie programu Netflix podczas grania w grę mobilną. W sytuacji meczowej oznacza to obserwowanie obrony, wiedząc dokładnie, gdzie są twoi koledzy z drużyny i jak poruszają się na boisku.
Przechwycenie uwagi polega na zmianie uwagi między oddzielnymi zadaniami w różnych odstępach czasu. Wykorzystuje to więcej zasobów uwagi, zwłaszcza przy wyższych częstotliwościach przeciążania bodźców. Przekładając to na sytuacje w grze, pomyśl o licznych bodźcach dochodzących ze wszystkich kierunków podczas meczu piłki nożnej – piłka zmierza w twoją stronę, wiedząc, że ją otrzymasz, zaczynasz skupiać się na dalszej możliwości zagrania. Wtedy dochodzi do przechwycenia, twoje skupienie zmienia się w jednej chwili, by zauważyć defensywne schematy i jak najszybciej ustalić, jak odzyskać piłkę, obliczając, gdzie poda przeciwnik. Jeśli chodzi o codzienną aktywność, wyobraź sobie gotowanie z przerwami, aby pomóc dzieciom w odrabianiu zadań domowych, i bieganie z powrotem do kuchenki, aby upewnić się, że nic się nie pali.
Długotrwała uwaga to zdolność do utrzymania wysokiego poziomu koncentracji na pojedynczym zadaniu przez dłuższy czas. Pomyśl o zrobieniu długiego testu lub przeczytaniu książki. Na korcie objawia się to np. długą i intensywną wymianą piłki. Gracze skupiają się tylko na ruchu przeciwnika i piłce. Im dłużej to trwa, tym bardziej zawodnicy są zmęczeni, jednak muszą do końca zachować maksymalną koncentrację.
I wreszcie selektywna uwaga – zdolność do blokowania rozpraszających bodźców i koncentrowania się wyłącznie na bodźcach, które są najważniejsze dla stworzenia udanego scenariusza. Dla sportowców kluczowe znaczenie ma blokowanie wszelkich elementów rozpraszających uwagę. Wyobraź sobie koszykarza, który otrzymuje podanie podczas wbiegania pod kosz. Musi skoncentrować się na tym, by znaleźć się we właściwym miejscu. W tle krzyczy tłum przeciwników, a obrońcy próbują go spowolnić. Który z tych wielu bodźców można zignorować? Co wymaga jego pełnej uwagi, aby skłonić do właściwej reakcji? Ćwiczenia ostrości FRX poprawiają umiejętności uwagi, tworząc bardziej skupionych, elitarnych sportowców.

TECHNICZNY

Praca nad techniką to system “stepping stone” z FRX. Wykorzystanie treningu nieprzewidywalności za pomocą kolorów i sekwencji kroków zmusza sportowców do powtarzania tych samych ruchów w kółko, opanowując te ruchy do perfekcji. Gdy te ruchy zostaną przyjęte przez nasz mózg, trening FRX popycha sportowców jeszcze dalej trenując ich tak, aby opanowali sztukę wielozadaniowości. Korzystanie z nieprzewidywalnej sekwencji podów uczy nas wykonywania tych czynności bez konieczności myślenia o technice, dopóki nie stanie się ona instynktownym działaniem w ramach większego zaangażowania. Pomyśl o tym, że musisz zaatakować i przebiec obok przeciwnika, gdy pod zacznie migać na zielono, podczas gdy czerwone kapsuły trzymają cię na dystans, a żółte kapsuły oznaczają, że musisz podać do swojego kolegi biegnącego do przodu. Sposób, w jaki poruszasz się lub podajesz piłkę, będzie teraz naturalny i odruchowy, gdy przetwarzasz i reagujesz na sygnały wokół ciebie.

PSYCHOLOGICZNY

Trening FRX ma wiele zalet i ukrytych tajemnic, z których jedną jest dodatkowa motywacja, aby wycisnąć swoje ciało do granic możliwości, jednocześnie trenując umysł tak, aby lepiej reagować w sytuacjach, które wymagają natychmiastowej decyzji. Jasne światła tworzą doskonałe wizualne wskazówki, których naturalne instynkty ciała potrzebują, aby jak najszybciej dotknąć poda. W międzyczasie wyczucie czasu i wielozadaniowość tworzą stresujące, obciążone presją sytuacje których organizm musi się nauczyć, aby się przystosować i je przezwyciężyć. Wszystko to razem buduje silniejszego sportowca nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, wzmacniając cechy psychologiczne, które są ważne dla sportowców. Obejmuje to takie elementy jak pewność siebie, utrzymywanie równowagi i opanowanie pod presją oraz utrzymywanie wysokiego poziomu koncentracji przez długi czas. FRX nie tylko synchronizuje ciało i umysł, aby stworzyć silniejszych, bardziej sprawnych psychicznie i fizycznie sportowców, ale dodaje nowy zupełnie nowy element motywacji, ekscytacji i rywalizacji. Śledząc postępy i statystyki w aplikacji BlazePod, sportowcy i pacjenci mogą konkurować z innymi, a także pobijać własne wyniki, co oznacza, że nieustannie starają się stać lepszymi wersjami siebie i są świadomi postępów, które robią w czasie rzeczywistym.

ZAMÓW WŁASNY BLAZEPOD JUŻ TERAZ

STANDARDOWY ZESTAW TRENERSKI

Zawiera 6 podów co umożliwi tworzenie nie tylko treningów indywidualnych, ale także dla kilku osób jednocześnie.
Świetnie nada się między innymi dla trenerów, instruktorów fitness czy fizjoterapeutów.  

Blazepod

Treningi

Recenzje

Partnerzy

Kontakt

7S Sp. z o. o. UMO Group
ul. Topiel 11 lok. U2, 00-342 Warszawa
Poniedziałek – piątek w godzinach 10:00-16:00.
tel.: +48 22 374 08 80
e-mail: info@7s.com.pl